Arayıp Bulamayanlara (:

24 Temmuz 2018 Salı

2018 Okumaları #7

Inside Her Pretty Little Head- Jane Cunningham ve Philippa Roberts

Esasında pazarlamayla ilgili olan bu kitap özellikle kadınların bu alandaki yeriyle ilgili yazıları kapsıyor. Pazardaki alımların çok büyük bir kısmı kadınlar tarafından yapılması veya karar vericilerinin kadınlar olmasına rağmen ürünler ve reklamların bu kitleye çok da hitap etmediği görülüyor. Kitabın çıkış hikayesi de şu:
Yazarlarımız bir ürün için bir toplantıya gidiyor. Genelde erkeklerden oluşan bu toplantıda tartışılan konu söz konusu ürünün kadınlara da uyarlanması ve toplantıda ortaya atılan fikir ürünün pembe renge çevrilmesi. Bu kadar sığ bir düşüncenin kabul edilemez olduğunu düşünüp böyle bir kitap yazmaya karar veriliyor.

Önce kadın ve erkekler arasındaki farka değiniyorlar ve bunu yaparken insanın zihinsel işleyişinden ruhsal ve fiziki özelliklerine kadar irdeliyorlar. Kitap bilimsel verilere dayalı hazırlanıyor ve kadınların pazardaki yeri konusunda başarılı markaların ne tür yollar izlediğiyle ilgili bir çok örnek var. Kadınların pazardaki seçim ve davranışlarını liberal teoriyle desteklese dahi bu alanda fazla kitap olmadığı için  bu tolere edilerek okunabilir.


 • Equality doesn't equal "sameness" and differences should be acknowledged and respected for the contribution they make, rather than denied under a correctness banner.
 • Men act and women appear. Men look at women. Women watch themselves being looked at. This determines not only most relations between men and women, but also the relations of women to themselves.
 • If we are thin, we shall feel healthier, lighter and less restricted. Our sex lives will be easier and more satisfying. We shall have more energy and vigour. We shall be able to buy nice clothes and decorate our bodies, winning approval from our lovers, our families, and friends. We shall be the woman in the advertisements who lives the good life; we shall be able to project a variety  images- athletic, sexy or elegant.


10 yorum:

 1. oooo sağlam bir kitap okumuşuuuun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzeldi. Bu ara çok ilgimi çekiyor pazarlama kitapları.

   Sil
 2. Hahahaha, pember renge çevirmek:) ama niyeyse kadın denince gerçekten de illa ki pembe renk düşünülüyor:) Çok ilginçmiş, eline sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocukken sırf bu düşünce yüzünden nefret ederdim pembeden. Yeni yeni barışmaya başlıyorum renkle :)

   Sil
 3. ilginç bir pazarlama kitabımış..aslında bloglarda güzellikle,makyajla reklam satışı yapan hanımlar vardı,onların alıp okuyacağı türden bir kitaba benziyor..belki buradan iyi şeyler çıkarırlar herhalde..iyi bir kitap tanıtımıydı,emeğinize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her sektör için faydalı. Zaten asıl amacı kadınların pazarlamada hedef kitle olarak dışlandığı teknoloji, otomativ gibi alanlarda da başarı sağlanması için yapılması gerekenleri göstermek. Teşekkür ederim yorumunuz için :)

   Sil
 4. Kapsamlı bir pazarlama kitabı anlaşılan..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kısacık kitaba çok güzel şeyler sığdırmışlar. :)

   Sil
 5. Evet, güzel bir kitap olduğu anlaşılıyor değerlendirmeden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de beğendim Türkçe çevirisini araştırıyorum. Yoksa da en kısa sürede çevrilir umarım. Bizlerin de ihtiyacı var bu tür kitaplara.

   Sil