Arayıp Bulamayanlara (:

23 Haziran 2017 Cuma

Kadın Kadının Dostu Olsun

Hayatın tamamı için bu söylenemese de sosyal hayat dayatmalardan ibaret. Üzerimize yüklenen roller hayatımızın tamamını etkiliyor. Herkes için geçerli olan bu dayatmalar ataerkil bir toplum söz konusu olduğunda ne yazık ki kadınlara daha fazla yükleniyor. Ne giyeceğinizden ne yiyip içeceğinize, ne zaman dışarı çıkacağınıza, hangi meslekleri yapabileceğinize yani kısacası her alana müdahale edip sizleri kendinize yabancılaştırıyor. Elimizde olan şeyler onlar değil, bizler tarafından ne yazık ki değiştiriliyor ve sözde toplumsal bir uyum sağlanıyor. Tabii sadece dış etkileri suçlamak olmaz. “Kadının düşmanı kadındır.” ifadesi bana kalırsa çok doğru.

Birçok kadın çoğu zaman acımasız davranabiliyor. Bunlar her zaman kasıtlı yapılmak zorunda da değil. Fark etmeden kırdığımız kalpler kim bilir ne kadardır… Bunu ilkokul yaşındaki çocuklarda da görebiliriz. Çocuk dobralığını bilirsiniz. Aklından ne geçiyorsa pat diye söylerler. Bunu yaparken de çoğu zaman karşısındakine ne kadar zarar vereceğini fark edemez. Lakin bizler çocuk değiliz ve eylem ve söylemler her zaman dobralıkla ifade edilemeyecek kadar çirkin oluyor. Kendi kusur ve eksikliklerimizi başkalarının kusur ve eksikliklerini ön plana çıkartarak kapatamayız. Hem zaten her kusur da kapatılmak zorunda değildir. Çünkü kusursuz olmamız gerektiği de sadece toplumsal dayatmalardan birisi.

Toplumsal nitelikli dayatmaları bilerek ve isteyerek yönlendirmek ise apayrı bir konudur. Bu da herkesin bir kere dahi olsa yapmış olduğu bir şeydir eminim. Sırf birisini sevmediğiniz için, bir şekilde zarar vermek istediğiniz için, belki de intikam almak için yapmış olabilirsiniz bunu. Ancak sizin bu yaptığınızın sizin kişisel probleminizle bir ilgisi olmadığını bilmelisiniz. Bu davranışlar veya söylemler o kişiye değil toplumdaki tüm kadınlara karşı yöneltilmiş olur. Bunu düşünerek hareket etmek, problemlerinizi kişisel çizgide çözmek daha doğru olacaktır.


Bu konuda ne yapılması gerektiğini söyleyecek, bilecek bilgelikte olmamak üzücü. Ancak başkalarına karşı hareketlerimize, sözlerimize ve bakışlarımıza biraz daha dikkat etmek ufak da olsa bir çözüm olabilir. Gençten yaşlısına, öğretmenden devlet büyüklerine kadar herkesin kadın düşmanı olduğu bir ülkede kimsenin bir düşmana daha ihtiyacı yoktur. Dayatmalara değil birbirimize ve gerçeğe destek olalım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder