Arayıp Bulamayanlara (:

21 Temmuz 2017 Cuma

Baştan Başa Latin Amerika

Geçen dönem 6 ay süren bir Latin Amerika stajı yapmıştım. O kadar siyasi kitap ve tarih kitabı okuduktan sonra bir gezi kitabı olan Baştan Başa Latin Amerika çok iyi geldi. Çünkü ne kadar okumak zorunda olsam da tarih kitapları beni çok yoruyor. Kitaba gelecek olursak…

Eğer yanlış hatırlamıyorsam bu kitap hayatımda okuduğum ilk gezi kitabı oldu. Sevdiğim bir kıta olduğu için de heyecanla okudum. Okurken hem kıskandım hem sinirlendim :D Sinirim kendime. Hiçbir zaman 3 aylık bir geziye çıkabileceğimi düşünmüyorum. Bünyem zayıf ve en ufak bir olumsuzlukta yerlerdeyim genelde :D.

Kitap iki bölüme sahip. Kitabın ilk kısmında Pırıl Yay Aydın bir arkadaşıyla Latin Amerika serüvenine başlıyor. Burada gitmeden önce yaptığı araştırmaları, izlediği yolu anlatıyor önce. Hazırladığı çantanın dahi ayrıntısını veriyor. Yani bir seyahate hazırlananlara iyi bir rehber niteliğinde yazılmış kitap. Sonrasında yolculuk başlıyor. Gittikleri ülkeler, şehirler hepsini yazıyor. Burada tanıştıkları kişiler, yaşadıkları kötü ve iyi deneyimler... Her şey kitapta mevcut. İşi gücü bırakıp bu yolculuğa karar vermesi gerçekten etkileyici. Kitabın ikinci kısmı 7 yıl sonra (yanlış hatırlamıyorsam) yazdığı bu kitap sayesinde tanıştığı eşiyle gezdiği diğer Latin Amerika ülkeleri ve şehirlerini kapsıyor. Ancak ben arkadaşıyla gezdiği kısımları daha çok sevdim. Çünkü orada yaşanan ilkler sanki Pırıl’ı daha çok etkilemişti ve daha bir heyecanla yazıyordu. İkinci kısım kitaba sonradan ekleniyor tabii.

15 ülke ve 100’den fazla şehir… En çok heyecanlandığım kısım ise etkin bir volkanik dağı ziyaret etmeleriydi. Ben de o volkanik dağın kenarına bir örtü atıp piknik yapmak istiyorum. Piknik şart :) 

Bu arada bir de blog yazıyormuş Pırıl Yay Aydın. Şuraya tıklayarak siz de bir göz atabilirsiniz. Kendisi Latin Amerika dışında Afrika ve Asya gezileri de deneyimledi.
 • Cep telefonu ve e-posta, internetteki paylaşım siteleri, bloglar olduğundan beri sevdiklerimizi görmeyi ne kadar istiyoruz gerçekten?
 • Acaba tembellik mi fakirliği, fakirlik mi tembelliği getiriyor diye düşünüyor insan ister istemez.
 • Zaten geçen 30 yıllık hayatımda, mutluluğu, bir gezide aramayacak kadar da tanımışımdır sanırım.

6 yorum:

 1. hımmm ilginç evet okuyabilirim gezi sever olarak. instaya koyuyodun foto ne güzeldi de mii. latin amerika aklımda ucuz yolculuk olduğu için. uçak bileti dışında tabii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uçak biletleri pahalı maalesef :) Ben de büyüyünce gideceğim :D

   Sil
 2. Bu yazına da yorum yamamışım, tüm eski yazılarını elden geçiriyorum, ne zaman sen takip listemden uçtun anlamaya çalışıyorum ve başka arkadaşım var mı böyle? :(( Çok üzüldüm ya..

  Gezi bloğu yazan ve ömrü gezmekle geçen insanlara imreniyorum ne güzel:)

  YanıtlaSil