Arayıp Bulamayanlara (:

24 Ağustos 2017 Perşembe

Deliliğe Övgü-Desiderius Erasmus

Bu ara kitaplarla ilgili yazmak istemiyorum nedense. Ancak bu kitabın yeri ayrı. Zira incecik kitaptan 8 sayfalık alıntı çıktı. Rekor alıntı. Hani baş ucu kitabı yapılsa yeridir. Sürekli adını duysam da anca okudum. Yorumu da ertelemek istemedim.

Yazardan okuduğum ilk kitap. Kitapta “Delilik” bir Tanrı olarak kendisini halka sunuyor. Kendisinin önemini öyle bir anlatıyor ki bilgelikten çok daha önemli olduğunu görüyorsunuz okurken. Bazı durumlarda şaşırtıcı ifadelerle bilgeliğin ne kadar yanlış yorumlandığını da öğreniyorsunuz. Din adamlarından filozoflara kadar her kesime hitap edecek bir anlatımla savunuyor kendisini.

Deliliğe göre yönetici konumda olanlar, din adamları, bilgeler aslında çok büyük bir yük altında. Bir ülkeyi, imparatorluğu yöneten kişi işinin ciddiyetinin farkında olsa ne kadar panik olur, bu yük altında nasıl ezilir… Peki onu bu durumdan kim kurtarabilir? Delilik…

Her insanın içinde var ve onu öldürmemek gerek.

 • Ciddi şeyleri alaya almak kadar çocukça bir şey nasıl yoksa, alayları ciddiye almak kadar da alaylı bir şey yoktur.
 • Ancak delilik, gençliğin hızını yavaşlatır ve can sıkıcı ihtiyarlığı bizden uzaklaştırır.
 • Dostların aşırılıklarına göz yummak, onların kusurları hakkında hayale kapılma, bu kusurlar taklit etmek, onlardaki en büyük ahlaksızlıkları sevmek, birer erdemmiş gibi bunlara hayran olmak, delilik değil midir? (Cidden bir arkadaşlık ilişkisinde var olan her şeyi açıkça ile getirmiş :D )
 • …tedbir deneyimden ibaretse, tedbirli gibi bir unvana kim daha layıktır: korku ya da utanma nedeniyle hiçbir işe girişemeyen bilge mi, yoksa utanması arlanması olmadan tehlikeyi de hiçbir zaman göremeyen ve aklına eseni pervasızca yapan deli mi?
 • Ayıp, rezalet, namussuzluk, hakaret ancak zarar vermesini isteyenlere zarar verir. Bir dert, onu önemsemeyene dert değildir. Herkes sana ıslık çalıyor; sen kendini alkışladıktan sonra sana ne? İşte, insanın kendini alkışlamasına sebep, sadece deliliktir.
 • …aktörler, müzisyenler, hatipler ve şairler böyledirler. Ne kadar az hüner sahibiyseler, o derece gururludurlar. Bununla beraber, bütün deliler, kendilerini alkışlayan başka deliler bulurlar.
 • Vanitas vatitatum et omnia vanitas. -Bütün insan ömrü, deliliğin yarattığı bir hayalden ibarettir.
 • Eğer uyruklarımdan olan yüze gülme, oyunlar, hatırşinaslık, ikiyüzlülük ve kurnazlıklar, erkekle kadın arasındaki bağı durmadan desteklemese, korumasa her gün ne kadar boşanma,ne kadar uğursuz olaya tanık olurduk! (Acı ama gerçek gibi :D )

12 yorum:

 1. Seneler önce okumuştum. Anlayıp anlamadığımdan emin olamadım. Kafam epey bi karışmıştı :) Tam felsefik bir kitap :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oldukça hoştu. Tekrar okumanızı öneririm. Alınacak çok ders var :)

   Sil
 2. Çok iyidir :) Öneri için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziyaretiniz için teşekkürler :) Bir hayli iyiydi :) Çok akıcıydı. Kitaptaki çizimler de ayrı hoşuma gitti :) Yazmayı unutmuşum yoruma :)

   Sil
 3. Yorumunuzu okurken çocuklar geldi aklıma hemen, dedim ki fısıltıyla kendime "En bilge çocuklar aslında, hem adil hem de öğrenmekten bıkmıyorlar ve öğrendikleriyle yetinmiyorlar, öğünüp böbürlenmiyorlar, bundan öte bilgelik olur mu?"
  Yarım yamalak bilgilerle ortalıkta dolaşan yetişkinler, bin bir tür yalan ve dalaverelerle hiç bir işe yaramayacak yarım yamalak bilgilerini satmaya çalışarak hem insanların bilgisizliğinden yararlanıp haksız çıkar sağlıyorlar hem de Dünya'yı felakete sürüklüyorlar. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar hem yürekleriyle hem akıl ve cesaretleriyle örnek olmalı bize. Mutlu ve çevreye zararsız olmak bu kadar zor olmamalı aslında. :)

   Sil
 4. Bütün deliler kendilerini alkışlayan başka deliler bulurlar.
  Ehmmm ben biliyorum böyle bir deli çok da ünlü:)))
  Eline sağlık İrem'ciğim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok var öyle deliler :) Teşekkür ederim :)

   Sil
 5. başka bi baskısını okumuştum. bence de çok önemli bi kitap. zaten klasik. delileri severim, çılgınları, çocukları, delirenleri. aman akıllılar yönetiyor dünyayı baksanaa :)

  YanıtlaSil
 6. Bunu yüksek lisansta hocamız önermişti.Not aldığım kitaplar arasında ama hala okuyamadım :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim kitaplığımda da 4 sene kadar bekledi kendileri :) Doğru zamanda okudum :)

   Sil