Arayıp Bulamayanlara (:

19 Ağustos 2017 Cumartesi

Pasaport Macerası

Lanet bürokrasi yazımda vize maceramı anlatmıştım. Tabi bu seviyeye gelmeden önce bir de uğraştığım pasaport meselesi var :D

Makedonya’da 3 aydan fazla kalacağım için vize almak zorundaydım ve bu vize sadece bordo pasaporta veriliyor… Nedenini anlamak zor. Yani anlayacağınız ben gül gibi yeni aldığım yeşil pasaportumu değiştirmek zorunda kaldım. -.-

Mecbur olunca ben de yeni pasaport almak için randevu aldım. O zamanlar Eskişehir’deydim. Lakin emniyetin yerini bilmiyordum. Neyse açtım Google Haritalar’ı. Baktım ki emniyet çok da uzakta değil. Yürünerek bile gidilir… Belediye tarafından bir yerde… Randevuyu erkene aldım ki öğlen okula yetişeyim… Çıktım, başladım yürümeye. Haritadan da bakıyorum arada. Lakin bir türlü bulamıyorum. Sonra yolun karşısında zabıta gördüm. Emniyetin yerini onlar bilmesin de kim bilsin… Gittim sordum. Bana demesinler mi onların yeri değişti… Birleşip çevre yolunda bir yere taşınmışlar. Fazla vaktim olmadığı için taksiye binmek zorunda kaldım. Çünkü kim bilir otobüs ne zaman gelecek.

Taksiden indim. 10-15 dakikada ulaşmıştım. Koskoca bir yer. Girişi bulmak da zor geldi :D Neyse bir yere girdim. Bayağı araç falan var. Kapı görmüştüm, açıksa oradan girerim diye düşündüm… Düşünmez olaydım :D Kapı kapalıymış. Ama dönerken daha büyük bir sürpriz bekliyordu beni. Bir polis memuru geldi hızla. Dedi ki: “Hanfendi siz ne yazıyorsunuz?! Burası yasak bölge. Tüm kameralar sizi gördü. Ne işiniz var orda…” E arkadaşım ben her gün emniyete mi geliyorum ne bileyim! Madem yasaklı bir şeyle kapat orayı insanlar girmesin! Neyse o sinirle girdim içeri.


Bir türlü neden bordo pasaport istediğimi anlayamadılar. Konsolosluğu aradılar falan. Sonra düşündüler ki acaba ailemde Fetöcü var, bu yüzden mi değiştirmek istiyorum. Sonra uzun bir süre araştırdılar. En sonunda alabildim pasaportu. Bir de öğrenci kimliğimi unuttuğum için tekrar gitmek zorunda kaldım, yolda yaralandım falan… Yani hem sakar hem de şanssızım biraz :D Bayağı uzun oldu bu yazı. O yüzden kestim :D

13 yorum:

 1. Umarım Makedonya'da harika zaman geçirirsin ve tüm bu uğraşların gülerek anlatacağın anı olarak kalır :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım yoksa kabus gibi bir macera olacak :)

   Sil
 2. Aaa..geçmiş olsun:(((yasak bölgeyse kocaman bir değil, birkaç tane tabela asılır benim bildiğim "Yasak bölge " Girilmez" filan diye, ABD ve Avrupa'da böyle yapılıyor. Madem yasak koy yazı bilelim değil mi? Neyse hayırlı olsun, güle güle kullan canım. Bu arada blogger arızası yazımı kaldırdım duyuruları genellikle kaldırıyorum zaten bir de Karpuz Apartmanı okunmamaya başladı herkes duyuruyu okudu Karpuz Apartmanı yeni bölümü yayınlayalı çok olmadığı halde geride kaldı okunma sayısı olarak o yüzden kaldırdım benim için en ÖNEMLİSİ senin görüp, okumandı zaten..ki, okudun.:)

  Şimdi sen 3 ay burada olmayacaksın oooo:(((çok uzun..:(((
  Ama bencillik etmeyeyim güle güle git, güle güle gel canım,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 5 ay oradayım :) Çok görmeyin bana, çok çalıştım gidebilmek için :D

   Sil
  2. Aaa 3 değil 5 mi...yok yok bebeğim çok görmüyorum tabii ki, sen mutlu ol, o kadar da emek sarfetmişsin gidebilmek için çok özleyeceğim ama...ne yapalım:((( güle güle git güle güle gel:)

   Sil
 3. Gidene kadar çok uğraştırıyorlar dimi :), keşke bu kadar zor olmasa bürokratik işler :(.

  YanıtlaSil
 4. ne zaman gitcen. bak aramızda oralı arkadaşlar var. belki lazım olur sanaaa. bi sıkıntı olursa söle onlara sölerim ki. bi deee, matka kanyonu, ohri. buraları görmeyi unutmaaa. ucuz bi yere gidiyon. bizim paramız daha değerli yani. üsküp türk çarşısına da gidersin artık :) bu pasaport olayı kadar saçma şey duymadım. çok tuhaf. bilimkurgu gibi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eylülde gidiyorum vize çıkmasa bile :) Gideceğim. Havalar çok soğumadan Ohrid'e gideceğim kesin :)

   Sil
  2. bak aklında olsun ordan blogçu arkadaşımız var çok da iyi tatlı. jysra. belki tanışırsın bile :)

   Sil
  3. Çok isterim tabii görüşmek :)

   Sil
  4. sölerim ben ona. o da erasmusla kırşehire ve eskişehire geldi geçen bir yıl boyunca. döndü şimdi. o tetovada okuyor üniversite. ay dur senin neresiydi. üsküp orta doğu muydu neydi adı. baksana, benim instada da var o. jysra reçani. arsuuu. feyste, blogda da var zaten. instadan üye ol sen ona. ay ne güzel olduuu.

   Sil