Arayıp Bulamayanlara (:

17 Eylül 2017 Pazar

NUTUK

Nutuk sürekli olarak okumak istediğim bir kitaptı. Lakin bazı korkularım ve önyargılarım vardı. Bu önyargı şuna dayanıyordu: Yazım dilinin eski kelimelerle dolu olması ve okuduğumu bu yüzden anlayamamam. Lakin sağ olsun yayın evleri herkesin anlayabileceği şekilde düzenlemeler yapmış. Eğer sizin de böyle bir çekinceniz varsa rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Kitabın amacı anladığım kadarıyla ilk elden belgelerde zamanın tarihine ışık tutmak. Bu yüzden de sürekli olarak o zamanki telgraf yazışmalarını görüyoruz. Bu güvenilirlik açısından güzel bir nokta oluyor. Çünkü tarihi kendi göstermek istediği gibi anlatan kişilere rastlayabiliyoruz. Eğer edebi bir eser bekliyorsanız bu beklentiniz karşılanmayacaktır. Lakin sanırım yayın evinin sona yaptığı eklemeler bir hayli hoştu.

 • Padişah köleliğiyle elde edilen iktidar makamı iktidarsızlık örneğidir.
 • Ne kadar zenginlik ve refah içinde olursa olsun bağımsızlığından yoksun millet, medeni insanlık dünyası karşısında uşak olmaktan başka bir şey olamaz.
 • Dünyanın bugünkü genel şartları ve yüzyılların akıllarda ve karakterlerde yerleştirdiği gerçekler karşısında hayalci olmak kadar büyük hata olamaz.
 • Lafla, politika ile, düşmanın aldatıcı vaatlerine kulak vermekle askerlik görevi yapılamaz.
 • Efendiler, maddi ve özellikle manevi çöküş korku ile… güçsüzlükle başlar.

6 yorum:

 1. Ah! Atatürk'üm sanki şu günleri tarif etmiş, bu kadar uzağı gören, bu kadar fütürist bir devlet adamı dünyada bir tane Atatürk. Bağımsızlık onun karakteriydi o ölünce ona, buna, NATO'ya, Amerika'ya bağlandık ve sonra tepe taklak olduk:((( Bu ülkenin vatandaşıyım diyen herkes okumalı, çok teşekkürler İrem'ciğim. Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet özellikle doğru bilgiler için okunmalı. Kendine iyi bak :*

   Sil
 2. Nutuk belli dönemler arasında tarihe ışık tutan bir kitap. Herkesin o dönemi anlayabilmesi ve yorumayabilmesi adına okunması gereken bir eser diye düşünüyorum. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) İyi ki okumuşum dedirten bir kitap :)

   Sil
 3. ay ilkokulda bi yarışmada vermişlerdi severim ivit :)

  YanıtlaSil