Arayıp Bulamayanlara (:

30 Eylül 2017 Cumartesi

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır

Kitap şu ana kadar okuduğum en eğlenceli ve güzel kişisel gelişim kitabıydı. Benim gibi bu tür kitaplara karşı ön yargınız varsa Ahmet Şerif İZGÖREN bu ön yargınızı yıkabilecek kişidir. Kısa hikayelerle size hayattaki birçok önemli şeyin varlığını hatırlatıyor ve yüzünüzde bir gülümseme bırakıyor. Çok akıcı olan kitabı 1 günde bitirebilirsiniz. Aynı zamanda kitabın ismi neden bu diye soranlara da oldukça eğlenceli bir cevap gelecek :) Acı gerçekler, gülümseyen yüzler...

 • Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok.
 • Hiç kimse sizin izniniz olmadan kendinizi değersiz hissettiremez.
 • Hepimize aynı yağmurlar yağar; kimimizi ıslatır, kimimizi ıslatmaz.
 • Zamanla şunu öğrendim; bence aklın yolu kulaklardır, ağız değil. …Dinleme ve konuşma Şarklı ve Garblı’yı en çok ayıran konulardandır. İkisi tanıştıklarında Şarklı, Garblı’nın ilk on saniyede adını öğrenir, altı ay hayatıyla ilgili hiçbir şey öğrenemezmiş. Garblıysa Şarklı’nın ilk on saniyede hayatını öğrenir, altı ay ismini öğrenemezmiş.
 • Her şeyin fiyatını bilen; ama hiçbir şeyin değerini bilmeyen insanlar olmaya başladık.
 • Özgürce aldığınız kararlar sonucunda da mutsuz olabilirsiniz; ama en azından mutsuzluğunuzun koşullarını siz belirlersiniz, başkaları değil.
 • Türkiye’ye baktığımda gördüğüm en temel nokta: “Hiçbiri projeye dönüşmeyen sürüyle fikir…”
 • Eğer gerçekten kendimizi karşıdakinin yerine koyabilsek, bombalar olmazdı, politikacılar gözümüze baka baka yalan söylemezlerdi, çocuklarımızı dövmezdik, sinirlendikmi yumruğu çakmazdık, öğretim üyeleri aynı dersi yirmi sene aynı ezberle anlatmazdı, Mersin gümrüğünde Kıbrıs’tan kesin dönüş yapan her Türk vatandaşından rüşvet alınmazdı, hastanelerde yüzümüze bakılırdı…
 • Hayatla aranıza firmaları sokmayın. Saatiniz sadece saati göstersin.
 • Karl Marx: “Din kitlelerin afyonudur.” der. Artık “Kitleler dinin afyonu” olmaya başladı. İnsanlar inandıkları hakkında yeterince bilgili değilse, biraz yetkinliği olanlar, arkalarına aldıkları kitleler vasıtasıyla dini etkileyebilir.
 • 1920’lerde; “Türk övün, çalış, güven” denilen bir yurtta, “Neyle övüneyim? Nerede çalışayım? Kime güveneyim?” diyecek duruma geldik.

12 yorum:

 1. Ahmet Şerif İzgören'in birkaç kitabını okudum :)) Bu da onlardan biri ve ismi gerçekten çok tatlı :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karşıma çıkarsa ben de okumak isterim tekrar :)

   Sil
 2. Bu kitabı isminden dolayı merak etmiştim ama bir türlü okuyamadım.Alıntılar güzel.Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkat çekici bir isim ve içerik :) Teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Çok satanlar listesindeydi bir ara bu kitap.Güzel anektotlar yazmışsın :) Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. Alıntıların hepsi de 10 numara. Çok beğendim mutlaka almam gerekli kitaplara not ettim. Çok teşekkürler İrem'ciğim. Sevgiler:)

  YanıtlaSil
 5. Okuyucuya sürekli komutlar veren kişisel gelişim kitaplarından sıkılmisken bu kitap çok eğlenceli göründü :) alıntılar da çok güzel, teşekkürler 💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yapılması kolaymış gibi yazılan; ama yapabilmek için belki de yılların gerektiği ütopik kişisel gelişim kitaplarına bin basar. :)

   Sil
 6. Gerçekten güzel alıntılar, teşekkürler

  YanıtlaSil