Arayıp Bulamayanlara (:

10 Eylül 2017 Pazar

Üsküp 1 2

Ayın 5'inde Makedonya'ya geldim. Ee insanın gezenti bir ailesi olunca Erasmus'tan onlar da faydalandı. Yaz tatili yapmadığımız için 1 hafta için onlar da geldi. Bayağı gezdik. Hatta Üsküp'te gezilmesi gereken listesinin tümünü tamamladık denilebilir. Sadece tepedeki haç kaldı. Bugün de oraya gideceğiz. Değişik şeyler gördük elbette. Bir sürü fotoğraf ve video çektim birazını da buraya ekleyeceğim. 

En Komik: Türk pazarını gezerken bir baklavacı gördük. Teyze içerde oturuyordu. Küçük bir yer. Lakin vitrininde olanlar öyle bir ironi belirtisi ki gülmeden edemiyorsunuz. İlk olarak en üstte Recep Tayyip afişi :D Bir altında Turkish Baklava yazısı :D Onun altında ise Angela Merkel yazısı. Bunlar arasında bağlantı kuran Türk teyzeyi tebrik ediyorum :D

En Gafil Avlandığımız: Türkiye'de çeşme suyu içmek belki de sigara içmekten daha tehlikelidir. Biz tabii alışkın olduğumuz için burada da içme suyu almaya çalıştık. Marketten 1.5 litrelik 4 su aldığımızda çalışan adam şok oldu. Biz nereden bilelim burada çeşmeden su içilebildiğini :) Haa bir de sokaklarda çok değişik üste doğru fışkıran çeşmeler var. Annemin dediğine göre Bulgaristan'da da o şekilde oralardan su içiliyormuş, şaşırdım. 

En Sevgi Dolu: Üsküp'te taksi ve otobüsle bir yerlere gittiğinizde hemen hemen aynı fiyatı ödediğiniz için herkes taksi kullanıyor. Kazık atmaya çalışan da çok kişi var. 2 gün önce taksici kanka amca bulduk :) Adı George. Birçok Türk'ten çok daha sevecen davrandı bize sağ olsun. Telefon numarasını da verdi. Nereye gitmek istesek onu arıyoruz. Karısı Türk dizilerine bayılıyormuş. Muhteşem Süleyman'ın gözlerine aşıkmış :D

En Berbatı: Söze böyle başlamak istemezdim; ama... Eey Avrupalı.. Her sokak başı parfüm sıkmayı biliyorsun; ama tuvaletten çıkınca elini bırak sabuna suya bile değdirmiyorsun. Kusmam geliyor. Kimseyle el sıkışmak istemiyorum :(


 8 yorum:

 1. Üsküp merak ettiğim yerlerden. İyi gezmeler :)

  YanıtlaSil
 2. Sevindim senin adına, vizeydi telaştı derken gitmişsin bile... Başarılı ve çokça eğlenceli bir Erasmus dönemi diliyorum sana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vize için geri döneceğim; ama şimdilik her şey yolunda :) Çok teşekkür ederim :)

   Sil
 3. yerleştin mi yurda filan. var mı arkadaşların. insta story de gördüm ama annat işte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yurda yerleştim :) Bir sürü kişiyle tanıştım. Hepsi benden 2 3 yaş küçük; ama iyi insanlar cidden :) Şu ana kadar kötü birisiyle karşılaşmadım. Ayrıntılı olarak anlatacağım :)

   Sil
 4. güzel görünüyor ama şu el yıkamama mevzuu benim de midemi bulandırdı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben ilk geldiğim günden beri 10-15 kişiyle karşılaştım o şekilde. Elbette herkes o şekilde değildir tabii. Önyargılı olmamak lazım. :)

   Sil