Arayıp Bulamayanlara (:

4 Ekim 2017 Çarşamba

Bir Köy Hekimi

Kafka’yı anlamak her zaman mümkün olmuyor. Kısa hikayelerden oluşan bu kitapta da muhtemelen eksik kalmış pek çok kısım var. Bazı hikayeler çok güzel. Özellikle Bir Düş adlı hikayeye bayıldım.

 • Reçete yazmak değil, insanlarla anlaşmak zordur.

Soyun giysilerini, iyileştirir o zaman
Baktınız iyileştiremedi, öldür gitsin!
Altı üstü bir hekim
Altı üstü bir hekim!
 • …hayvanlar kendi ecelleriyle ölme hakkına sahip olabilmeli…
 • İkinci kümedeki kişiler, ilk kümedekilerden daha saygın kişilerdir.

13 yorum:

 1. Ya haklısın her zaman anlamak mümkün olmuyor bir kaç yıl sonra tekrar okumak gerekiyor ama son dönemde bazen anlamamanın temel sebebinin çeviriden kaynaklı olduğunu fark ettim. Keşke her dili bilsek dilinden okuyup anlasak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu da çok büyük bir etken maalesef.

   Sil
 2. Dava'yı okudum ve filmini izledim ama bunu okumadım, bir köy hekiminin yaşadığı çok ilginç şeyler olmalı:)))çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dava'yı çok beğenmiştim. Bunlar kısa hikayeler şeklinde yazılmış ve Dava kadar güçlü bir eser olduğunu düşünmüyorum pek. :) Ben teşekkür ederim :)

   Sil
 3. kafka bu okuyunca bir de limonlu soda içmek lazım ya da üsküp birası :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle bir etki bırakıyor. :D

   Sil
  2. deeptone yorumunu okuyunca, acaba bir şey yazmasam mı diye düşündüm açıkçası; bayıldım. :) ama olsun bir şeyler yazayım yine de. :)

   Sil
 4. kafka , çok kafa ya bazen fazla kafa yapıyor ya da insanı komple dağıtıyor ki topla toplayabilirsen gerçi ben sanırım bu kitabı okumadım :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok değişik. Yorum yaparken en zorlandığım yazar. :)

   Sil
 5. Merhaba..
  Aa Kafka okumadım hiç.Sanırım büyük eksiklik.İlk fırsatta okumalıyım.

  YanıtlaSil
 6. Zaten kendisi sağken çok az hikayesi kitap olarak yayınlanmış ancak vasiyetinde yayınlanmalarını istememiş kalan notlarının ve yazdıklarının. Vasiyet ettiği kişi dayanamamış onların karanlıkta kalmasına ve vasiyete uymayarak toplamış toplayabildiklerini yayınlatmış. ancak avukatlık yapıyor olması ve zaman buldukça hikayeler yazması da işin ilginç yanı bence; hikayelerin tadı da oradan geliyor bence. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Birçok yarım kalan hikaye var. Onların da bu sebepten yarım kaldığını düşünüyorum. Hikayelerdeki boşluklar bana fazla üzerinde durmadığı için öyle yazmış gibi geliyor. Bir de meslek olarak yapsa, daha çok zaman ayırsa ne eserler çıkardı düşünemiyorum...

   Sil