Arayıp Bulamayanlara (:

3 Ocak 2018 Çarşamba

2018 Okumaları #1

TED GİBİ KONUŞ- CARMINE GALLO


Yılın ilk kitabıyla merhabalar. :) Benim için neşeli başlayan (Çünkü Türkiye'ye geldim ve bir sürü yemek yedim.) bu yıl herkes için güzel geçer diye umut ediyorum. :)

Ted Gibi Konuş kitabını geçen senenin başlarında bilgisayarıma indirmiştim ve bir ara içeriğini gördüğüm ve beğendiğim için denk gelince hemen okudum. Ted konuşmalarını her zaman sevmişimdir. Kişisel gelişim tarzında yazılan kitabın ismi sadece Ted konuşmalarından bahsediliyor hissi uyandırsa da herkese faydası olacak bilgileri içeriyor. Kişisel gelişim kitaplarından pek hoşlanmasam da bu kitabı bayağı sevdim. Nedenlerine gelecek olursak:

*Kitap size ilham kaynağı olacak bir sürü TED konuşmasından örnek veriyor. Önceden izlemediklerinizi bulup izleyebilirsiniz.

*Anlatılanlar size toplum içerisinde konuşurken nasıl dikkat çekebileceğinizi ve kişileri etkileyebileceğinizi gösteriyor. Ayrıca her biri için ayrı ayrı örnekler ve hikayeler anlatımı bir ders kitabı tarzından çıkartıyor. 

*Yazar bu bilgilerin sadece önemli sunum ve konuşmalarda değil günlük hayatta da işe yarayacağını söylüyor ki bence haklı. Özellikle pazarlama üzerinde çalışanların kesinlikle okuması gereken bir kitap. Bunun dışında yazar sadece bir ürünü kapsayacak bilgiler vermiyor. Aslında bizler günlük hayatta her daim kendimizi sunuyoruz. Yani birisiyle tanıştığınızda da karşınızdaki kişiyi etkilemek ya da en azından sıkıcı olmaktan kurtulmak istiyorsanız kitap çok güzel tekniklerle size yardımcı olacaktır.

*Kitabın sonunda bahsedilen tüm TED konuşmaları yazdığı için hepsini ayrı ayrı not etmeye gerek kalmıyor bu arada. :)


 • ...eğer fikirlerinizle bir başkasına ilham vermezseniz o fikirlerin ne kadar iyi olduğunun bir önemi yoktur. Fikirler, yalnızca o fikirlerin iletilmesinin ardından gelen eylemler kadar iyidir.
 • Ne kadar çok kişi size, harika bir kariyer istiyorsanız tutkunuzun peşine düşün, derse desin... bunu yapmamaya karar vereceksiniz. (Ne kadar doğru.)
 • Eğer birine yardım etmek istiyorsanız susun ve dinleyin.
 • Sadece mantıkla ikna edemezsiniz. Bunu kim diyor? Dünyadaki en mantıklı zihinlerden bazıları.
 • İnsanların çeşitliliğini kucaklamakla gerçek mutluluğa giden daha kesin bir yol bulacağız. 
 • Yeni bir şey öğrenmek beyinde uyuşturucu ve kumarla aynı ödül alanlarını harekete geçirir.
 • Sounders ilham ve büyümenin, "rahat olandan uzaklaşmaktan" geldiğine inanır.
 • Her süper kahramanın bir çıkış hikayesi vardır. Sizin de öyle. Başka birininkini izlemeyin. Kendi başyapıtınızı yaratın.
 • ...yaratıcılık kısıtlar altında gelişir. 
 • Her zeki budala, şeyleri daha büyük ve daha karmaşık yapabilir. Ters yönde ilerlemek, az deha ve çok cesaret gerektirir.

12 yorum:

 1. Sonunda geldin evine ha, hoşgeldin:) çok zorluk çektiğini twitlerinden hep görüyordum elinden bir şey de gelmiyor insanın...neyse işte sayılı gün geçti, gitti, bizim yemeklerimiz gibisi var mı?:)))Ama senin için bir tecrübe olmuştur, iyisiyle, kötüsüyle...
  İnanır mısın ben ilk kez duyuyorum böyle bir şeyi. TED kim valla bilmiyorum çok utandım şimdi:(
  Çok teşekkürler tanıttığın için, bunu benim de okumam gerek etkili konuştuğumu hiç sanmıyorum..:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olur öyle zorluklar. :) Katlanılmayacak şeyler değildi. :) TED İlham Veren Konuşmalar olarak geçiyordu sanırım yanlış hatırlamıyorsam. Bir ara çok izlerdim. Genelde 15-20 dakika sürüyorlar ve her konuda konuşma bulabiliyorsunuz. Yabancı konuşmacılar için altyazı bulmak da mümkün sitesinde. :) Tavsiye ederim. :)

   Sil
 2. Ya bend e çok seviyorum TED konuşmalarını. Kitabı görmemiştim daha önce.
  Hoş geldin :DDD

  YanıtlaSil
 3. Yes konuşmalarını çok severim :) bu da güzel bir kişisel gelişim kitabı gibi duruyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet zaten hızlı ilerleyen bir kitap. :) Kısa sürede okunuyor. :)

   Sil
 4. TED konuşmalarını dinliyorum internetten. Gayet yararlı buluyorum. Bu kitabı elime almıştım ama satın almadım. Bir daha alıcı gözle bakayım:) Selamlar.

  YanıtlaSil
 5. dinlemedim bi bakıyim bu şeysilere :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin ilgi alanına göre konuşmalar var. O yüzden herkese gönül rahatlığıyla önerebiliyorum. :)

   Sil
 6. Hoş geldiniz memlekete, okumalı galiba bu kitabı. :)

  YanıtlaSil