Arayıp Bulamayanlara (:

10 Ocak 2018 Çarşamba

2018 Okumaları #2

KİTLE PSİKOLOJİSİ -SIGMUND FREUD


2018'in şerefine hayatımda ilk kez bir FREUD kitabı okudum. :) İlk olarak söylemem gereken bir şey var. Adam hakkında o kadar atılıp tutuluyor ki :D önyargı denilemez ama değişik bir merakım vardı. Kimileri sapkın birisi olduğunu kimisi de çok tutucu bir insan olduğunu düşünüyor. Açıkçası ben hakkında çalışma konuları dışında pek bir şey bilmiyorum. Tek bir kitabını okuyarak da belli bir yargıya varabileceğimi düşünmüyorum. Ancak biraz fazla abartılıyor gibi geldi. Örneğin kitapta libido kavramı bolca geçiyor. Normalde birçok kişinin aklına libido denildiğinde cinsel manası geliyor. Lakin Sigmund FREUD bunun tanımını farklı olarak oturttuğu için onun tanımına dikkat etmeden tüm metni yargılamak yanlış olur. Kitapta en beğendiğim kısım bu oldu. Bu tür kavramların tek tek açıklamasını yaparak metni daha iyi anlamamız sağlanmış. Aynı zamanda kitle psikolojisine dair farklı kişilerin farklı yorumlarını da kitap sayesinde öğrenebiliyorsunuz. Olumsuz olabilecek tek yanı başlıktan çok daha fazla şey beklediğim için beklentimi pek karşılayamamış olması. Bunun nedenini de 120 sayfalık kısa bir kitap olup sadece temel şeylere değiniyor olmasına bağlıyorum. Sanırım bende 3 kitabı daha var. Ama onları hemen okumayı düşünmüyorum. Biraz ara veriyorum FREUD'a. :)
 • Kitle içindeki birey davranışlarının bilincinde olmaktan çıkar, ipnotize edilen kişideki gibi bazı yetenekleri silinip giderken, bazıları alabildiğine güçlenir.
 • Kitle bireyi "olmaz" diye bir şey bilmez. 
 • ...örgütlenmiş kitleye yalnızca katılışı bile, insanın uygarlık merdiveninin birden çok basamağını gerisin geri inmesine yol açar. Yalıtık durumdayken (bireysel) belki üstün bir aşamada bulunan birey, kitlede barbar bir kişiye dönüşür. Yani içgüdüleriyle davranan bir varlık olup çıkar, ilkeller gibi içinden geldiği gibi hareket eder, ansızın parlar, vahşice eylemlere girişir, coşkulara ve yiğitlik gösterilerine kaptırır kendini.
 • Kitleyi etkileyecek kimsenin, elindeki nedenleri mantık süzgecinden geçirmesinin gereği yoktur; işi alabildiğine güçlü imgelere dökmek, abartmaya kaçmak ve sürekli aynı şeyi yinelemek amaca ulaşılmasını sağlar. Kitle "gerçek" ve " düzmece" konusunda kuşku nedir tanımaz.
 • ...bazen "kötüler"le kötü olmaksa güven verici görülür. Yeni otoriteye itaat dolayısıyla, birey, "vicdan" mekanizmasının çalışmasını tatil edip haz sağlama ayartısına kapılabilir ve bu duruma da kuşkusuz benliğindeki tutukluları yenerek ulaşır.
 • ...sürü tüm "yeni"yi ve"alışılmamış"ı da yadsır her zaman. 
 • Sosyal adaletle anlatılmak istenen, bireyin pek çok şeyi kendisinden esirgemesi ve böylelikle başkalarını da aynı şeylerden el çekmeye ya da bir başka deyişle aynı şeyleri ele geçirmek istemeye zorlamasıdır. 
 • ...bir din kendisini ne kadar sevgi dini diye gösterse de, o dini benimsemeyenlere karşı sert ve sevgisiz davranmak zorundadır, zaten gerçekte her din, yalnız kapsamına aldığı kişiler için sevgi dinidir ve yine her dinde, o dinin dışında kalanlara karşı acımasız ve hoşgörüsüz davranılması en yakın olasılıktır.


14 yorum:

 1. kitapsız, okumadan olmaz... :)
  kitaplar iyi ki var :)

  Ben de bekliyorum bloguma, sevgiler :)

  YanıtlaSil
 2. Freud her zaman tartışılan biri olarak kalacak gibi bence :) Bu kitabını merak ediyorum. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de okuduğunuz için teşekkür ediyorum. :)

   Sil
 3. Süperrr. Bizim ve Orta Doğu toplumlarının başının neden bir türlü ...... kurtulmadığının sebebi. Dinlerde hoşgörü filan palavradır, bir eleştirmeye kalk da gör bakalım ne oluyor hoşgörü. Yılbaşı kutlayanlara ne yaptılar gördük? Tek başına kendisini kazıklayan belediyeye, ona, buna, bakkal Hasan'a gık çıkartamayan adamlar. beş kişi bir araya gelince Atatürk büstü parçalıyorlar. 15 kişi olsunlar başı açıkları linç ederler.

  Eline sağlık İrem'ciğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet maalesef öyle. Okurken aklımda hep bir cemaat mantığı belirdi. Akıl kullanmazlık ve sorgulamaksınız itaat...

   Sil
 4. Felsefe okumaya uzun bir aradan sonra Jean Paul Sartre ile açılış yaptım. Freud'da okumalıyım diye düşünüyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bir süredir okumuyordum. İyi geldi. :)

   Sil
 5. hımms fröyd okudum ama bu diil, freud, adler, jung var, sonra da eysenck, eysenck'in kişil kitabını oku bak çokzel testler de var :) bi de horney var :)

  YanıtlaSil
 6. Bu kitabini okumamistim farkli birkac kitabini okudum. Karsi olanda var seven de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, adam bu kadar tartışma konusu olacağını tahmin etmiş midir acaba? :)

   Sil
 7. Bu kitabı okuduysam da pek anımsayamadım, lisedeyken okuduğumda hayran kalmıştım ve bulabildiğim yayınlarını okumuştum. o zamanlar çok önemseniyordu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de birkaç başka kitabı var, okuyacağım onları da. :)

   Sil