Arayıp Bulamayanlara (:

27 Ocak 2018 Cumartesi

2018 Okumaları #3

KÜÇÜK PRENS - ANTOINE DE SAINT-EXUPERY


Bu zamana kadar okumadığıma hala şaşırdığım bir kitap. :) Bir türlü elim gitmiyordu; ama o kadar beğendim ki... Bir gün içerisinde bitti ve ondan geri birçok güzel söz kaldı, duygu kaldı. 

Çocukken var olan merak duygusu, iyi bakış açısını okudukça ne kadar büyüdüğümün farkına vardım ve kendime biraz daha çocuk olmaya çalışacağıma dair söz verdim. Bu sözün aynısını eskiden Sofie'nin Dünyası'nı okurken de vermiştim kendime. Bir süre sonra bu sözler unutuluyor maalesef. O yüzden belli aralıklarla okumak lazım bu tür kitapları. Bazı şeylerin yokluğunda yaşamanın aslında bir anlamı olmadığını bir şekilde hatırlamamız gerekiyor.


 • Büyükler sayılara bayılırlar. Tutalım, onlara yeni edindiğiniz bir arkadaştan söz açtınız, asıl sorulacak şeyleri sormazlar. Sesi nasılmış, hangi oyunları severmiş, kelebek biriktirir miymiş, sormazlar bile. "Kaç yaşında?" derler, "Kaç kardeşi var? Kaç kilo? Babası kaç para kazanıyor?" Bu türlü bilgilerle onu tanıdıklarını sanırlar.
 • Kendini beğenmişlerin gözünde herkes bir hayrandır. 
 • İnsan zeka oyununa kalkınca biraz yalan söylüyor. 
 • Sizin "Dünya"da insanlar bir bahçede beş bin gül yetiştiriyorlar; yine de aradıklarını bulamıyorlar. Oysa aradıkları tek bir gülde, bir damla suda bulunabilir. Ama gözler kördür. İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman gerçeği görebilir. 

10 yorum:

 1. Büyük-küçük herkesin okuması gereken kitaplardan bence.Emeğinize sağlık...:)

  YanıtlaSil
 2. Uzun yıllar oldu okuyalı, yeniden alıp okumak istiyorum. Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
 3. En en sevdiklerimden. Defalarca okunulasi. :)

  YanıtlaSil
 4. Küçük Prens'i birkaç sene önce yani yetişkin halimle okudum. Dediğin gibi bu tarz kitapları ara sıra okumak ve çocuk ruhunu kaybetmemek lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet keşke önceden de okumuş olsaydım dedim. :)

   Sil
 5. Çoğu kez okuduğum ve artık popüler kültür haline geldiği için herkeste var olan bir kitap olarak görürüm Küçük Prens'i çünkü bu kadar kişinin okuduğu bir dünya böyle olamazdı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumakla kalınca faydalarını göremiyoruz toplumda. Temennimiz okuduktan sonra anlayıp yaşamımıza bir parça da olsa aktarabilmemiz. Teşekkürler yorum için. :)

   Sil