Arayıp Bulamayanlara (:

3 Nisan 2018 Salı

Irkçılığın Üstesinden Nasıl Gelinir?

Irkçılık kelime olarak dahi negatif şeyler çağrıştırıyor. Ne yazık ki bazı zamanlar milliyetçilikle bir tutuluyor. İnsanın vatan sevgisi olması çok farklı bir şey. Irkçılık kendi grubunuza ait olmayan birisini veya diğer grubu, sırf sizden olmadığı için yargılamanız ve kötü davranışlara maruz kalmasına sebep olmanızdır. Kendinizi üstün görmenizdir. Irkçılığın üstünden nasıl gelinir sorusuna verilecek pek çok alternatif yanıt var. Lakin bugün okuduğum ve çok etkilendiğim bir şeyden bahsetmeden edemeyeceğim.

National Geographic Nisan ayı sayısında ırkçılık konusunda yazılara yer vermiş. Onlara göre: Geçmişin ırkçılığıyla yüzleşmeden onu geçmişte bırakamayız. Bunu temel alarak hazırlanan sayıda beni en çok etkileyen şey ise kendi hatalarını kabul etmeleri, hatta kendilerini ifşa etmeleri oldu. National Geographic dergisinin tarihi boyunca ırkçılık olarak sınıflandırılacak cümleleri, fotoğrafları belgelemişler, çalışan kişiler arasında yapılan ayrımları dahi dile getirmişler. Yani geçmişte yaptıklarıyla yüzleşmişler, hatalarını kabul ederek ırkçılığı geçmişte bırakmaya çalışmışlar. Bu çabalar takdire şayan.

4 yorum:

 1. Geçmiş ile yüzleşmenin geleceği olamiyor hic bir zaman. O hatalar bizi olgunlastiriyor. Yuzlesmeden o bag hic kopamiyor gecmisle aramizda. Yoluna devam etmek istiyorsan o bag ile iliskini noktalamalisin.

  YanıtlaSil
 2. biraz ütopik olacak ama batının geçmişiyle yüzleşmesi,"başta ortadoğu olmak üzere dünyadaki şu an ki konumları (yaptıkları) nedeniyle" bana pek samimi gelmiyor nedense..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun bir çeşit pazarlama tekniği olduğunu düşünmeden edemiyorum tabii. Ama kötü düşünmek de istemiyorum. İyi yönünü düşünüp yazdım bu yazıyı. :)

   Sil