Arayıp Bulamayanlara (:

22 Nisan 2018 Pazar

Seçim Yaklaşıyormuş

İlk olarak en sevdiğim resmi bayramlardan birisi olan 23 Nisan için bu sene ki temennimi yazmak istiyorum. :)


Nefret ve cahillikle değil iyilik ve bilgiyle yetiştirilen çocukların olduğu bir dünya diliyorum bu sene. Her ne kadar değeri bilinmese de gurur duyulacak, çok güzel bir bayrama sahibiz. Ve gelelim bugün yazmak istediğim konuya...Geçen hafta  resmi olarak erken seçim kararı alındı ve hemen her yerde bir sürü yazılar yazıldı. Televizyon programlarında tartışmalar yapıldı. Aslında beni şaşırtan bir şey olmadı. Böyle bir ortamda erken seçim yapılacağı çok belliydi. Lakin şöyle bir problem var. Halkın %48.59'u ne için oy verecek?.

2017'de yapılan seçim aslında çok büyük bir rejim değişikliğiydi yani tüm siyasal yapıyı değiştiren şartları içeriyordu. Bu seçimde halkın %48.59'u hayır diyerek bu rejimi desteklemediklerini belli etmişti. Seçim halkın kabul ettiği bir rejimde olmak üzere farklı seçenekler dahilinde olursa bir anlam ifade eder. Lakin bu durumda halkın %48.59'unun herhangi bir şekilde oy vermesi saçma olacaktır. Çünkü bu sistemde başta kim olursa olsun bu kişiler böyle bir sistemi istemiyordu. Eğer demokratik bir ülkede yaşıyor olsaydık bu kişiler içerisinde hala aynı kararda olanların boş oy atması beklenen bir davranış olurdu. Ancak ne yazık ki boş oyların imkan bulundukça derhal sayım esnasında doldurulduğunu biliyoruz. Bunu 2017 seçimlerinde de yaşadık. Böyle bir ortamda bu insanların ne yapacağı çok tartışmalı bir konu. Eğer herhangi bir kişi için oy kullanırlarsa 2017'deki kararlarıyla büyük bir çelişki yaşayacaklar demektir. Oy kullanmak yerine boş oy attıklarında da hiçbir şekilde bu oyun güvenliğinden emin olamayacaklardır.

Çıkmaz sokakta bugün.

6 yorum:

 1. Son paragrafta yazdıklarınız gayet mantıklı bir yorum olmuş. Oy kullanım oranının düşmesi gerek, merak ediyorum ülkenin yüzde kaçı oy kullanacak. Durum paradoksa dönüşmüş =) Yeni rejim değişimine oy kullanan kesim çoğunlukla aynı parti seçmeni. Sizin öngörünüze göre yarısı oy kullanmazsa, geriye kalan oyların gideceği yer belli zaten. Tamam bu rejimi istemeyen partiler de ne olursa olsun oy alacak ve almak istiyor, ama bu rejimi asıl isteyen partinin en çok oy alması beklenendir. Ülkemiz için her şeyin hayırlısı olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım güzel şeyler olur. Rejimi istemeyen partilerin olaya dahil olması normal. Siyasetçilerin işi her duruma uyum sağlayarak kazanç elde etmeye çalışmak zaten. Ama halkın bu şekilde davranması mümkün olmuyor çünkü çelişkili davranmak doğası gereği insanı rahatsız eden bir durum.

   Sil
 2. Umarım iyiye güzele doğru çeviririz yönümüzü. Umutluyum ben. :)

  YanıtlaSil
 3. Ne isabetli bir paylaşım olmuş. Ben de aynı halet-i ruhiye içerisindeyim. Üstelik verdiğimiz oylar oydan mı sayılıyor ki yıllardır? Gerçekten adil bir seçim yürütülebiliyor mu ki artık?! Laf ola beri gele vesselam hepsi. Umarım bir gün bu kabus biter ve bayramların coşkuyla kutlandığı günleri görürüz yine.

  Sevgiler... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz gidip kullanıyoruz ama her seçim paylaşılan olaylar da malum. Pek adil olduğu söylenemez. :(

   Sil