Arayıp Bulamayanlara (:

9 Haziran 2018 Cumartesi

2018 Okumaları #4

ANA - MAKSIM GORKI

Uzun süredir klasiklerden birini elime almamıştım ve yıllar önce alınmış, belki de ben doğmadan önce alınmış bir kitaba gözüm çarptı. İyi ki de çarpmış. Bu güne kadar pek çok klasik okusam da dilini bu kadar beğendiğim bir yazar daha olmamıştı. Kitap aktı aktı. O dönemi yaşıyor gibi hissettiriyor. :)

Kitap sosyalist bir oğlu olan annenin yaşantısını anlatıyor. Uzun süre susturulmuş, sürekli kocasından dayak yiyerek hayatını geçirmiş bir kadının bu olaylar içerisine düşmesi anlatılıyor. Şu ana kadar hiç tanımadığı kadar insanla tanışıyor, gitmediği kadar yere gidiyor ve ufkunun genişlemesiyle yeni bir dünyaya açılıyor kapılar. 

Okuduğum ilk sayfadan itibaren aşık olduğum bu kitap sayesinde Gorki'nin tüm kitaplarını okuyacağım sanırım. :) Alıntı seçerken de bir hayli zorlanacağım çünkü hepsini yazmak istiyorum. :) 


 • Ben evladıma iyiyi ve doğruyu öğretmek istiyordum; ama kendim bunların ne olduklarını bilmiyordum ki...
 • Ben her zaman: iyi bir kavga kötü bir barıştan iyidir, derim. 
 • Bir kurt, bir it, bir domuz olman için emir verirler sana. Ama insan ol demezler, insan olman yasaklanmıştır bir kere.
 • İnsanı zincirlerden kurtaracak, kelepçelerden kurtaracak olanlar, yine insanlardır. 
 • İktidar varlığını sürdürebilmek için her türlü yolsuz harekete elbette başvuracaktır. Ve aslında bizi yönetme sevdasında olan sizler, kendiniz esir ve köle durumundasınız. Bizleri bedenen çökertme isterken kendiniz ruhça çöküyorsunuz. Sizler kendinizi peşin hükümlerin, yalanların etkisinden kurtaracak kuvvette değilsiniz. Ve bu baskı, gün geçtikçe sizlerin ruhlarınızı öldürmekte, bizleri ise bütün dünyada kitlelerin önüne çıkarmaktadır. Sizler bizi zehirlemek istiyorsunuz; ama bizlerde o zehirlerin panzehiri var. Ve sizler farkında olmadan bizlere bu panzehiri aşılamaktasınız. 

8 yorum:

 1. Tam okarak hatırlamıyorum ama sanırım hiç klasik okumadim (: Belki bir gün bir yerlerden baslarim (: Alıntıları begendim. Paylasim icin tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ruha işleyen güzel kitaplar var. Boşuna klasik olmuyorlar. :) Ben de çok geç başladım klasikleri okumaya; ama her şeyin bir zamanı olduğuna inanıyorum. Geç başlamak sorun değil. :) Teşekkür ederim yorumunuz için. :)

   Sil
  2. Haklısın. Geç olsun güç olmasın derler (: Geç değil hiç bir şey için. Rica ederim o teşekkür bana ait (:

   Sil
 2. Bu kitabı okuyalı on seneden fazla oldu. Maalesef pek detay hatırlamıyorum. İleride tekrar okumak isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de uzun yıllar sonra tekrar okuyacağım sanırım. :)

   Sil
 3. Okumak isteyip uzun zamandır okumadığım, büyük kayıp!

  Yeni açtığım kişisel bloğuma desteğinizi ve önerinizi bekliyorum! Sevgiler.B
  www.benirva.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşantınız devam ettikçe hiçbir şeyi kayıp olarak görmenize gerek yok diye düşünüyorum. Hemen bakıyorum yeni blogunuza hoşgeldiniz. :)

   Sil