Arayıp Bulamayanlara (:

12 Temmuz 2018 Perşembe

2018 Okumaları #5

BEN, MALALA- MALALA YUSUFZAY VE CHRISTINA LAMB

Gerçek hikayelerin yazılmasının her zaman daha zor olduğunu düşünürüm. Hele böyle bir hikayeniz varsa çok daha zor. 

Kitap kapağında konu gayet açık belirtiliyor. En önemli insan haklarından biri olan eğitim hakkı için savaşan küçük bir kızın Taliban tarafından vurulması... Ama hikaye bunun çok daha ötesinde. Zaten Malala da kendisini sadece Taliban tarafından vurulan kız olarak hatırlanılmasını istemiyor. O, tüm dünyadaki çocukların eğitime ulaşabilmesi amacıyla hayatını tamamlamak istiyor.  

Malala'nın küçük yaşından itibaren yaşamına yönelik tehdide karşı koyarak yapabildiği bunca şey insanı büyülüyor. Kendisi, eğitim hakkının elinden alınmadan kimsenin bunun değerini tam olarak anlayamayacağını söylüyor. Şu an okula giden küçükten büyüğe, tüm öğrencilere bir göz attığınızda bunun ne kadar doğru olduğunu görebiliyoruz ne yazık ki... Öğrenciler eğitimi sıkıcı bir zaman kaybı olarak görüyor, veliler torpille her şeyi halledebileceklerini düşünüyorlar ve politikacılar eğitimi bir oyuncağa çevirdiler. Hiçbir ciddiyet kalmadı. Kendini gerçekten geliştirmek için eğitim alan çok az kişi var. 

Malala'nın bu hedefine en çok destek olan kişi de babası. Ne babalar var değil mi? :) Bana hiç gerçekçi gelmiyor böyle bir baba olabileceği; ama tebrikler. Okurken en çok imrendiğim şey bu oldu doğrusu. Bir de cesareti. :) Umarım hedefine ulaşır, ne diyebilirim ki başka... Bu kadar geç okumamış olmayı dilerdim yalnızca. 


 • Kadınlarla erkekler yan yana olmadığı sürece hiçbir mücadele başarılı olamaz. Dünyada iki güç vardır; biri kılıç, diğeri kalem. İkisinden daha kuvvetli olan üçüncü güç ise kadınların gücüdür. (Cinnah)
 • Babam, eğitim eksikliğinin Pakistan'ın bütün sorunlarının kaynağı olduğuna inanıyormuş. Cehalet, siyasetçilerin insanları kandırmalarına, kötü yöneticilerin yeniden seçilmesine olanak tanıyormuş. (Bu bir yerden tanıdık geldi mi size de? Bana geldi çünkü...)
 • İyiliğin karşılığı ancak iyilikle ödenir. "Teşekkür ederim." gibi ifadelerle ödenmez.
Önce komünistleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım,  çünkü komünist değildim.
Sonra sosyalistleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü sosyalist değildim.
Sonra sendikacıları götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü sendikacı değildim.
Sonra Yahudileri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü Yahudi değildim.
Sonra Katolikleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü Katolik değildim.
Sonra beni götürmeye geldiler
Benim için sesini çıkaracak hiç kimse kalmamıştı.
                                                                                                                (Martin Niemöller)

9 yorum:

 1. Muhteşem bir kitap, hatta belgeseli de var izlemeni tavsiye ederim. Daha da çok etkileniyorsun.
  Her daim saygı duyacağım biri Malala ve babası. Ne kadar acı değil mi ? Bizim eğitim sistemimiz gelişeceğine daha kötü olmaya başladı, ama insanlar eğitim için canlarını feda etmeye razılar...

  Herkesin okuması gereken bir kitap.
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu da izleyeceğim en kısa zamanda. Bazı konuşmalarını dinledim de etkilenmemek elde değil.

   Sil
 2. Güzel bir kitaba benziyor. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 3. İrem'ciğim ben uzun süredir bloğda değildim biliyorsundur ama sen izleyici listemden çıkmışsın!!! Şoke oldum nasıl oldu anlayamadım ama geçmişte de başıma geldi, hemen ekledim, öncelikle onu belirtmek istedim ki, aklına yanlış bir şey gelmesin canım. En sevdiğim ve her zaman iletişim içinde olan bir arkadaşımsın çünkü. Bloğa dönmesem haberim de olmayacaktı:(

  Malala'nın hikayesini birkaç yıl önce okumuştum, hep laiklik karşıtı partilere bilmeden oy atanlara örnek göstermek lazım. Emeğine sağlık canım.
  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen oluyor öyle, hiç aklıma yanlış bir şey gelir mi söz konusu sen olduğunda. :) Ben de çok sevdim ve ülkemizde olanlarla bir çok benzerlik kurduğumda bir hayli üzdü beni bu konu. Sevgiler benden :)

   Sil
  2. Sağol canım, ya acaba başka var mı böyle okuma listemden ben müdahale etmediğim halde çıkan:((( inşallah yoktur:(

   Binali gibi g nin üzerine koyulmaması gereken yerde işaret koymuşum:)))
   Öptüm:)

   Sil
 4. Malala'yı ismen tanıyorum. Alıntılar çok etkileyici. Okumayı angarya olarak görenlere bu kitabı okutmak lazım.

  YanıtlaSil