Arayıp Bulamayanlara (:

14 Temmuz 2018 Cumartesi

Belgesel Furyası #2

FED UP-TIKA BASA


Şu an Nitzsche'nin bir kitabını okuyorum. Kitabın bir bölümünde beslenme konusundaki fikirlerden bahsediyordu Nietzsche. Benim de aklıma kısa bir süre önce izlediğim bu belgesel geldi.

Biraz pimpirikli bir insan olduğum için sağlığıma çok dikkat ediyorum. Hayatımda bir uyku, beslenme düzeni gibi basit görülebilecek şeyler olmadan yaşamak benim için çok zor olur. Lakin bunlar kesinlikle basit görülecek şeyler değil. Hele şu an ki hayat tarzını düşünecek olursak...

Belgesel ABD'yi konu almasına rağmen tüm dünyayı tehdit eden bir durum söz konusu. Beslenme...
Eski başkanlarla, gazetecilerle, bilim insanlarıyla yapılan söyleşilere de ara sıra yer verilerek beslenme sektöründe yapılan başlıca hatalar gösteriliyor. Günümüzde hala light ürünlerin sağlıklı olduğunu düşünüp kullanan kişiler olduğu için belgeselin kesinlikle izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Paketli gıdaların sağlığımıza tehdidi sigaranın verdiği zarar kadar tehlikeli. Aynı zamanda tüm reklamların, politikacıların bu düzeni destekleyen adımları ilk olarak çocukları hedef alıyor.

Belgeselin internet sayfası da var. Filmi izledikten sonra sağlığınız için yapabileceğiniz şeyler konusunda bilgilerle dolu. Ayrıca kendinizle girebileceğiniz bir iddia da mevcut. Belli bir süre için şekeri hayatınızdan çıkarmakla ilgili bir iddia (Tabii bu meyve ya da kuruyemişi kapsayan bir şeker diyeti sayılmaz. İçerisinde lif bulunmayan şekerli gıdalar...). Bunu tam olarak uygulayabilmek mümkün mü bilmiyorum. Çünkü ne yazık ki yediğimiz yoğurtta bile yüksek oranda şeker bulunuyor. Lakin en azından çikolata, bisküvi gibi şeylere kısa bir ara verebiliriz.

5 yorum:

 1. Sağlığımız belki de en çok önemsediğimiz halde hiçte önemsemediğimiz bir konu. Çok garip bir cümle oldu farkındayım (: Bize bu konuda farkındalık kazandıracak bir belgesele benziyor.
  Bu ara film izlemekten sıkıldım. Önerini dikkate alacağım. Teşekkür ederim (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. :) Biz belki tehlikenin farkına varıp kendimizi korumaya çalışabiliriz. Hem çocuklara da örnek olabiliriz böylece. Çünkü kendimiz yedikten sonra onlara zararlı demenin bir anlamı olmayacak :)

   Sil
 2. Hakısın. Aslında çoğu zaman tehlikenin farkındayız lakin yinede umursamıyoruz. Hem sözlerimizle hemde eylemlerimizle örnek olmalıyız kesinlikle (: Tekrar tesekkurler.

  YanıtlaSil
 3. Birkaç yıl önce "That Sugar Film"i izlemiştim. O da şekerin hayatımızı ne kadar etkilediğinden bahsediyordu. Ben kilo vermek için şekeri bırakmaya çalışıyorum. Şekerin tek zararı kilo yapması da değil. Umarım bir gün bütün biküvi, çikolata ve gofretlerden vazgeçebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de izleyeyim. Çevremizdeki kişiler çok etkiliyor aslında. Ben yalnız yaşarken hiç tüketmiyordum ama ailemin evine geldiğimden beri yiyorum maalesef. Çünkü sürekli gözümün önünde ve bazen engel olamıyorum.

   Sil